en < zpět

LOST FOCUS - výstava diplomantek FaVU 2022

V jeskyni FaVU se nová generace umělců*kyň pokouší popsat fragmentovanou realitu skrze hledání odpovědí na lidské, mezilidské i mimolidské otázky.

Přechod z jeskyně je spojen se silami, které prorážejí svět a uvádějí nás do estetiky reklamního světa, pomyslné demokracie, pohádkových snů a halucinací, humanistické citlivosti a vztahů. Stoupenci světla doufají, že najdou smysl pro gravitaci a orientaci. Zároveň sní o spolupráci s technologií a přírodními hybridy, subkulturou a environmentálními problémy. Jsou si vědomi sebeironické závislosti, schopní konceptuálních vtipů a někdy i řešení formálních aspektů subjektivní estetiky.

Díla diplomantek*tů, která byla realizována v různých médiích, po obhajobě jsou znova reinterpretována. Prostřednictvím formálních a konceptuálních metod kurátor AFO (Ateliér fotografie) využívá pro diplomantskou výstavu “filtry, zkreslující zrcadla, odlesky a blesky”. Kurátorský způsob vyprávění příběhu z různých fragmentů diplomantských děl je občas poetický, místy metaforický, někdy absurdní a mystický až vtipný. Dalo by se říci, že AFO kurátorská synergie v procesu vytvořila nečekanou syntézu myšlenek, která není již sekvenčně uspořádána do jednoho příběhu. Vznikla nová situace, kterou lze nazvat Lost Focus.

Koncept prezentace práce diplomantek*tů je úzce spjat s frustrací a solidaritou. Výsledkem je proces zaměřený na spolupráci a lepší vzájemné poznávání.


Lokace: Dům pánů z Kunštátu, Dominikánská 9, Brno
Trvání: 30.06-31.07.2022, út–ne 10–18 h
Vernisáž: 29.06.2022 16:00

Vystavující

Erika Bezárová

Matěj Boček

Tamara Conde

Polina Davydenko

Lukáš Dobeš

Dominika Dobiášová

Hana Drštičková

Jiří Ferenc

Hana Fickerová

David Holubec

Veronika Hrbáčová

Daniel Jenikovský

Dominik Konečný

Martin Dominik Kratochvíl

Kristýna Krejčová

Hana Magdoňová

Michaela Matušková

Hana Matyášová

Anna Milerová

Petr Nápravník

Daniel Nováček

Marcel Otruba

Jakub Polách

Denisa Römerová

Kamil Rujbr

Kristýna Sidlárová

Alice Šindelářová

Eva Sližová

Tamara Spalajković

Jan Staniczek

Tereza Vinklárková

Tomáš Zelený