Marek Ščudla

Marek Ščudla (*1997) je autorem s převážně hudebním zaměřením. Tvoří jako rapper pod jménem Indigo, ale také jako módní a grafický designér a DJ. Ve svých hudebních či výtvarných dílech se Ščudla inspiruje životy mladých lidí, převážně z generace Z, která jako první vyrůstala v době internetu, a dlouhodobě řeší propisování introspektivních témat do své tvorby. Mladí lidé z této generace se více otevírají světu s tématy, jako je křehkost duševního zdraví a samota, či užívání alkoholu a tanečních drog na druhé straně. Ve svých textech popisuje generaci, která začíná navštěvovat kluby a zakoušet poprvé svobodu a noční život, stejně tak jako depresi, úzkost a strach. Experimentování s drogami a testování hranic svých možností jsou tématy práce Fasten Your Seatbelts (2018), která představuje Ščudlovu módní kolekci. V ní se inspiroval příběhy lidí, kteří poslouchají rap a napodobují to, co slyší v textech. Chtějí žít stejně, jako žijí postavy z hudebních skladeb, a balancují na hranici svobody a ilegálních činností. Autor pro kolekci vytvořil krátké video, v němž představuje modely jako figuríny určené pro testování účinků autohavárií. Metafora sebedestrukce se odráží na lidech, jimiž byla kolekce inspirovaná. Jedná se o černé kusy oblečení, na kterých je vyšitý nápis „Fasten Your Seatbelts“ a které je doplněno žlutými zipy. Celá kolekce tak parafrázuje nebezpečí, kterému se dnes mladí lidé vystavují, a prezentuje se pod vlastním hashtagem #safetyyouth.

Ščudla se také věnuje grafickému designu, je autorem většiny artworků ke svým hudebním projektům a v rámci labelu Mike Roft Records, ve kterém dlouhodobě působí, designoval řadu coverů či merchandinsingů. Stojí za vizuální identitou uskupení rychlí kluci, jehož je také členem. Pod jménem Indigo představil svůj první větší hudební celek – EP 4B0082 (2018). Ve skladbách řeší zmiňovanou introspekci a témata sebenalézání či sebeporozumění. Tomu předcházela práce Shackled By Your Own Skin (2017), ve které si Ščudla pohrává s metaforou oblečení jako další vrstvy lidského obalu, který si každý vybírá sám podle svého uvážení. Vychází zde z fotografie/ textury vlastního obličeje, který následně postprodukčně upravuje do symetrické, možná až transhumanistické podoby, zbavené veškerých emocí. Poukazuje na zakrývání nedostatků a pochyb mladých lidí, na jejich často nízké sebevědomí, kvůli kterému se oblékají spíše výstředně. Navrhl tedy kolekci propojenou prvkem látkových pruhů jako metaforou pro tzv. spoutanost s naší reálnou kůží.

Jeho doposud nejkomplexnějším výtvarným výstupem byla bakalářská práce s názvem Unknown.mp3 (2020), na níž spolupracoval s Antonínem Blümelem, který stojí za českou módní značkou Nine Viper. Práce spočívala v audiovizuální instalaci sestávající se z hudební skladby, videoklipu, graffiti muralu a merchandisingu ve formě motokrosového dresu. Celý projekt se zabýval závodní, tuningovou a y2k estetikou, kterou Ščudla dlouhodobě reflektuje. S producentem vystupujícím pod jménem Bloodflow vydal své druhé hudební EP Tarot (2021), které sám režíroval a k němuž vytvořil řadu souvisejících videoklipů. V rámci výstavy diplomových prací prezentuje svůj závěrečný projekt Demo(s) (2023), v němž se věnuje mapování procesu tvorby debutového alba.

Marek Ščudla je absolventem Ateliéru videa u Martina Mazance a Jana Šrámka na FaVU VUT v Brně. Je také členem vydavatelství Mike Roft Records a byl jedním ze zakladatelů již zaniklého kolektivu BABYPOOL, který vznikl kolem roku 2016 v Brně a organizoval stejnojmenné eventy spojující českou i zahraniční klubovou scénu se současným rapem.

Natálie Kubíková

Demo(s)

Dlouhodobě se věnuji autorské hudební tvorbě, kterou se zabývám i v rámci diplomové práce s názvem Demo(s). Součástí jejího obsahu ale narozdíl od mých dřívějších výstupů, které jsem i v rámci školy prezentoval nebude hudební videoklip ani hudba samotná. Práce má za cíl pozorovat a zaznamenávat průběh jejího vzniku a dění kolem, týká se procesu tvorby debutového alba. Záznam a výstupy budou prezentovány formou videoinstalace, která bude složena z časosběrných videí. Ty přibližují jak autorské, inspirační, tak technické postupy spjaté s rapovou hudební tvorbou. Součástí bude také jeden samostatný objekt.