< zpět

Jana Hrádková

Jana Hrádková je absolventka Ateliéru Grafického designu 2. Věnuje se ilustraci, knižní grafice a webové tvorbě. Její práce je zaměřena především na prolínání tradičních a nových postupů (viz. Anthology of Unspoken níže) se zaměřením na teorii, research a jeho formu.

Studium

Stáže

Kontakty

email: janahrdkov@gmail.com

Anthology of Unspoken

Diplomová práce Anthology of Unspoken je forma osobní terapie, vyrovnávací mechanismus v podobě rozsáhlého osobního výzkumu prezentovaného formou vizuálně eklektického webu, který mapuje vnímání deprese a melancholie v rámci historického, uměleckého a částečně tak vědeckého diskurzu. AoU má podobu webové stránky na pomezí archivu, a výzkumného blogu vizuálně připomínající poznámkový blok, využívající texty ve formě zápisků, “reader view” eseje a doprovodný obrazový materiál (od dobových maleb, pop kulturních referencí, emotikon atd.) Hledám tak prostředky k artikulaci a (aspoň částečnému) porozumění vlastních problémů a zároveň také odpovědi na otázky: Je deprese opravdu moderní záležitost 21. století? A proč je tak těžké o ní mluvit? Kde se vzala hanba a pocit viny, s níž je neodmyslitelně spojena? Je melancholie synonymem deprese, nebo se od sebe tyto termíny odlišují? A je deprese opravdu nemocí nebo jen mým vlastním selháním?

Abych si mohla odpovědět na tyto otázky, musela jsem se podívat na úplný začátek Ani Řím nepostavili za den, stejně jako se deprese neobjevila se vstupem do nového milénia, a to jak ji dnes vnímáme a co o ni víme je výsledkem několika staletí kumulace informací a společenského vývoje.

Dílo je dostupné na: https://www.anthologyofunspoken.com